ورق یونولیت بعنوان عایق حرارتی

همانطور که میدانید عایقترین پلیمر تولید شده تا به امروز پلی استایرن انبساطی است و بدلیل داشتن ضریب انتقال حرارت بسیار پایین بهترین گزینه برای عایق سازی محیط می باشد . در صنعت ساختمان برای عایق سازی دیوار ها و پشت بام از این ماده به وفور استفاده میشود . لازم به ذکر است با افزایش چگالی این پلیمر مقاومت گرمایی بیشتری از خود بروز داده و عایق حرارتی بهتری میباشد . برای بدست آوردن عایق مطلوب در صنعت ساختمان چگالی 0 گیلوگرم بر متر مکعب به بالا توسط کارشناسان توصیه میشود.


ورق یونولیت و سرد خانه ها

یونولیت با چگالی 30 کیلوگرم بر مترمکعب به بالا بهترین گزینه برای عایق سازی سرد خانه های صنعتی میباشد و بهترین مقاومت گرمایی را برای مهندسین طراح سرد خانه ها به ارمغان می آورد . لازم به ذکر است شرکت های تولید کننده مواد غذایی و واحد هایی که به سردخانه های زیر صفر درجه مجهز هستند از این مواد برای عایق سازی سردخانه های خود استفاده می کنند.

 کاربرد های مختلف یونولیت در بسته بندی

ورق یونولیت و درز انقطاع

یکی از کاربرد های گسترده ورق یونولیت در کشور ما استفاده بعنوان پرکن در پروژه های ساختمانی میباشد به اینصورت که در فضاهی درز انقطاع ساختمان های در حال ساخت و دیوار های برشی هنگام بتن ریزی بوسیله این ورق ها پر میشوند و باعث صرفه جویی در مصرف بتن میشوند. لازم به ذکر است چگالی ورق های مورد استفاده در این کاربرد با حد اقل چگالی تولید شده که معمولا 5 کیلوکرم بر متر مکعب تولید میشوند


فوم داخل تیغه سفالی

طبق مبحث 19 شهر داری ساختمان هایی که در تیغه های بیرونی (دیوارهای مشرف به بیرون) در ساختمان خود از تیغه سفالی استفاده میکنند باید از نوع خاصی از ورق های یونولیت که برای داخل تیغه های سفالی طراحی شده اند استفاده کنند که این محصول را فوم تیغه می نامند . استفاده از این ورق ها با توجه به مقاومت حرارتی بالای پلی استایرن به کمتر شدن پرت حرارتی ساختمان ها کمک می کند.

 کاربرد های مختلف یونولیت در بسته بندی

ورق یونولیت و عایق صدا

ورق های پلی استایرن در میان پلیمر ها بهترین مقاومت صدارا نیز دارا میباشند و با توجه به این خصوصیت کاربرد ی یونولیت محصول بسیار مناسبی جهت عایق کردن صدا میباشد . بسیاری از سالن های نمایش ، موسیقی و آمفی تئاتر ها با این ورق ها (البته با دانسیته بالای 25 کیلوگرم بر مترمکعب ) عایق سازی صدا شده اند و همچنین نوع خاصی از صفحات یونولیت با طراحی متفاوت وجود دارند که دیفیوزر نامیده میشوند و تا چندین برابر محیط را آکوستیک می کنند.